Spring naar content

Debat initiatiefnota: LHV vraagt aandacht voor behoud jonge huisartsen en inzet zzp-ers

Maandag 26 mei vindt het debat plaats over de initiatiefnota “Stop de commercie, steun de huisarts. Een plan voor toekomstbestendige huisartsenzorg van Tweede Kamerlid Julian Bushoff (PvdA/GL). De nota bevat sterke en concrete voorstellen om de huisartsenzorg toekomstbestendig te houden, waar we als LHV blij mee zijn. Wel benadrukken we in onze inbreng de noodzaak van behoud van een flexibele schil voor de huisartsenzorg.

In de nota doet initiatiefnemer Bushoff een aantal voorstellen om de commercialisering in de huisartsenzorg tegen te gaan en de drempels voor huisartsen om een eigen praktijk te starten te verlagen. Een mooi initiatief waar we als LHV achter staan en waar we ook in het AZWA afspraken over maken.

Aanvullend op de voorstellen in de nota vragen wij in onze inbreng steun voor drie zaken:

  • Stimuleer (jonge) artsen om huisarts te worden én te blijven
    In de nota staat een aantal goede plannen om het praktijkhouderschap aantrekkelijker te maken. Zoals hulp bij financiering voor huisvesting en vermindering van administratieve lasten. Maar dan moeten die huisartsen er wel zijn. Daarom doen wij aanvullend een aantal concrete voorstellen om ervoor te zorgen dat meer jonge artsen huisarts worden én blijven. Zo vragen we o.a. aandacht voor gelijke beloning van artsen in opleiding en kostendekkende en toekomstbestendige tarieven en vermindering van de rompslomp rond het starten van een praktijk.

  • Betaalbare én passende huisvesting voor alle huisartsen
    Huisartsen lopen vast bij het kopen, verbouwen of huren van praktijkruimte door hoge vastgoedprijzen en bouwkosten. De handreiking 2.0 biedt perspectief via de AZWA-regeling, maar deze oplossing geldt alleen wanneer sprake is van (dreigende) discontinuïteit of ontoegankelijkheid. Zo ver willen we het niet laten komen. Daarom dringen we aan op aanvullende structurele maatregelen voor betaalbare huisvesting voor alle huisartsen.

  • Huidig beleid voor inzet zzp-ers niet passend voor 24/7 goede huisartsenzorg
    In het AZWA maken we afspraken ver de verbinding van meer huisartsen aan een vaste patiëntenpopulatie. Om de werkdruk van huisartsen, en met name praktijkhouders, behapbaar te houden, is het wel noodzakelijk dat huisartsen, in geval van ANW-zorg en in situaties van ziek, piek en uniek, beroep kunnen blijven doen op een flexibele schil. Alleen dan kunnen huisartsen 24/7 goede huisartsenzorg garanderen aan hun patiënten. De huidige zzp-wetgeving maakt dat onmogelijk. Hiermee komt de continuiteit van huisartsenzorg in gevaar en daarmee de toegankelijkheid van de gehele zorg.

Meer lezen?

De toekomst van de huisartsenzorg naar Den Haag

Het debat maandag gaat over de toekomst van de huisartsenzorg. Daarom brengen wij de toekomst van de huisartsenzorg naar Den Haag! Aiossen van verschillende huisartsenopleidingen in Nederland zullen samen met bureaumedewerkers van de LHV het debat bijwonen en voorafgaand aan het nota-overleg in gesprek gaan met initiatiefnemer Julian Bushoff en andere Kamerleden. 

Nieuws

Werk je als huisarts in een asielzoekerscentrum (AZC)? Dan kun je deze gewerkte uren vanaf 1 januari 2025 mee laten

Wat is de huidige stand van zaken rondom zelfstandigenbeleid? Wat zijn de financiële gevolgen van een overstap van zzp naar

Na maanden aandringen, hebben we van de Belastingdienst een voorlopige reactie gekregen op onze vragen over de beoordeling van de