Spring naar content

Goede voorstellen voor de (huisartsen-)zorg in nieuw Regeerakkoord

D66, VVD en CDA presenteerden vandaag het nieuwe Regeerakkoord met de titel Aan de slag. Hierin kondigen zij grote hervormingen in de zorg aan, waarmee zij de druk op zorg willen verlagen en zorgverleners willen behouden. De drie partijen tonen lef door volop in te zetten op de beweging van zorg naar gezondheid, met het versterken van de eerstelijnszorg en de toegankelijkheid van de huisartsenzorg. De LHV steunt deze beweging van harte.

In het Regeerakkoord staat een aantal mooie voorstellen specifiek voor de huisartsenzorg.

  • Het nieuwe kabinet verlengt de zorgakkoorden (IZA/AZWA/Hoofdlijnenakkoord Ouderenzorg) met afspraken over volumegroei en versterking met wet- en regelgeving.
  • Het nieuwe kabinet wil het tekort aan huisartsen met name in een aantal regio’s terugdringen en gaat samen met gemeente door met initiatieven om huisartsen te helpen bij het vinden van passende huisvesting.
  • In opleidingen komt meer aandacht voor werken buiten het ziekenhuis. Ook maken de drie partijen ruimte voor opleiden in de eerstelijnszorg, de wijkverpleging, de ouderenzorg en het sociaal domein.
  • Het nieuwe kabinet voert de Zelfstandigenwet zo snel mogelijk in om meer ruimte en duidelijkheid te geven aan echte zzp’ers. Dit is in lijn met onze inzet om echte zzp-huisartsen zoals in situaties van ziek, piek en uniek en in de Avond, Nacht en Weekend-zorg in te zetten.

Beweging naar de voorkant

Het kabinet zet volop in op de beweging van zorg naar gezondheid. Een belangrijke ontwikkeling, die de LHV van harte steunt. LHV-voorzitter Marjolein Tasche: “Goed dat het nieuwe kabinet de inzet op deze beweging volledig doorzet en moedige en duidelijke keuzes maakt. Dit is nodig om de zorgvrager echt te helpen en onnodige medische zorgvraag te verminderen. Zoals de inzet op zorgzame buurten, fiscale maatregelen voor een gezonde generatie, de verbinding met het sociaal domein en de investeringen in preventie. De huisarts heeft in deze beweging een sleutelrol. Bemoedigend om te lezen dat de partijen in het regeerakkoord het huisvestingsprobleem van huisartsen expliciet benoemt.”

Duidelijkheid voor zzp’ers

We vinden het positief dat het kabinet voornemens is de Zelfstandigenwet in te voeren. Deze wet biedt naar verwachting meer ruimte en duidelijkheid voor de inzet van ‘echte’ zzp’ers. Marjolein Tasche: “Om de continuïteit en 24/7 toegankelijkheid van de huisartsenzorg te borgen, zijn alle huisartsen nodig. In situaties van ziek, piek en uniek en in de Avond-, Nacht en Weekend-uren moeten we een beroep kunnen blijven doen op zzp-huisartsen.”

Digitalisering

De drie partijen willen meer focus aanbrengen in de digitalisering in de zorg en hierbij een koppeling in gegevensdeling willen maken met het sociaal domein. Een positieve ontwikkeling. Voor de huisartsenzorg is het belangrijk dat huisartsen in staat worden gesteld om, bewezen effectief en veilig, de noodzakelijke stappen te zetten.

Grote opgaven

Marjolein Tasche: “Er gaat minder-meer geld naar de zorg. Tegelijkertijd durft dit kabinet structurele keuzes te maken over passende zorg, preventie en gezondheid. De huisartsenzorg, als basis van het zorgstelsel, kan daaraan een belangrijke bijdrage leveren. Daarvoor is het wel essentieel dat de (financiële) randvoorwaarden in orde zijn. Wij stellen onze kennis, ervaring en inzet graag ter beschikking om hierover mee te denken, zodat we samen deze omslag kunnen maken naar een gezonde samenleving.”

Nieuws

De afgelopen week was in de media en op sociale media aandacht voor een tweetal rechtszaken over de kwalificatie van

Ben je al bezig met de vakantieplanning voor de zomer? Een rooster rond krijgen kan lastig zijn omdat medewerkers vaak

De stapeling van administratieve verplichtingen binnen de eerstelijnszorg blijft toenemen. Dit gaat ten koste van de tijd voor de patiënt