Spring naar content

Uit de Ledenvergadering: bekostiging, verstevigen regionale LHV, afspraken over jeugdhulp

Op 3 juni vond onze landelijke ledenvergadering plaats. De afgevaardigde huisartsen bespraken ideeën voor een beter bekostigingssysteem voor de huisartsenzorg. Ook ging het over voorstellen voor hoe we de regionale afdelingen van de LHV kunnen versterken. De huisartsen gaven ook input mee voor de afspraken die we willen maken met gemeenten over lokale jeugdhulp.

Naar een beter bekostigingssysteem

Wij merken op allerlei manieren dat het huidige bekostigingssysteem van de huisartsenzorg niet goed werkt. Hoe zouden wij als huisartsen de bekostiging idealiter zien? We vinden het belangrijk om dat goed uit te werken en te bespreken met andere partijen, zoals InEen, zorgverzekeraars, de NZa en het ministerie van VWS. Tijdens de ledenvergadering bespraken we onze ideeën voor hoe het systeem simpeler en beter kan.

De LHV ziet mogelijkheden om de bestaande bekostiging van de huisartsenzorg te verbeteren binnen de grenzen van het huidige stelsel. Op hoofdlijnen zijn onze belangrijkste doelen:

  • Het basisaanbod huisartsengeneeskundige zorg samen te voegen in één segment;
  • De betaling voor het basisaanbod zo eenvoudig mogelijk te houden;
  • De te declareren prestaties zo duidelijk mogelijk te beschrijven met NZa-tarieven voor het basisaanbod die kostendekkend zijn voor de levering van dat basisaanbod.

Tijdens de vergadering haalden we meningen op bij de afgevaardigde huisartsen. Daarmee werken we onze ideeën verder en kunnen we die gaan bespreken met andere betrokken organisaties.  

Versteviging regionale rol LHV

Hoe organiseren we ons zodanig dat we een stevige, duidelijke regionale rol hebben als LHV? Zodat we ook regionaal impact kunnen maken voor leden. We kijken daarbij naar de organisatie van de LHV afdelingen; het profiel van de LHV ambassadeurs van de toekomst en de verbinding met de regionale huisartsenorganisaties (RHO’s), regionaal en landelijk.

De afgevaardigden hebben onder andere met elkaar besproken:

  • wat de rol van de ambassadeurs hoort te zijn en wat er benodigd is om die rol goed te kunnen vervullen;
  • wat de meest logische en best werkende afdelingsindeling is, als we kijken naar de omvang van het werkgebied en de RHO’s en andere zorgverleners waarmee je als huisartsen samenwerkt in dat gebied;
  • hoe we zorgen voor een goede verbinding tussen de LHV afdelingen en de regionale huisartsenorganisaties
  • of we mogelijkheden zien voor RHO’s om gebruik te kunnen maken van LHV dienstverlening via een bijzondere lidmaatschapsvorm of op andere wijze.

Afspraken tussen huisartsen, gemeenten en jeugdhulp

De LHV werkt aan samenwerkingsafspraken met de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) en het ministerie van VWS over jeugdhulp voor kinderen en jongeren. Dat doen we samen met de jeugdartsen en met betrokkenheid van InEen.

De afspraken zijn gericht op betere samenwerking tussen huisartsenzorg, gemeentelijke lokale teams en jeugdhulpaanbieders. Belangrijke punten hierin zijn de verwijzing door huisartsen van kinderen en jongeren naar jeugdhulp, waaronder de jeugd-ggz en de mogelijke inzet van ondersteuning jeugd in de huisartsenpraktijk.

De concept afspraken zijn besproken tijdens de ledenvergadering. De huisartsen gaven aandachtspunten mee voor het definitief maken van de afspraken. In de ledenvergadering van oktober komen de afspraken over de samenwerking besluitvormend terug.

Overige bespreekpunten: wijziging contributiesystematiek en jaarrekening

  • Voorstel voor wijziging contributiesystematiek: we willen de contributiesystematiek versimpelen en het LHV-lidmaatschap aantrekkelijker maken voor startende huisartsen. In de ledenvergadering bespraken de deelnemers een voorstel voor hoe de contributiesystematiek per 2026 kan worden aangepast. Daarin zitten voorstellen om het lage kennismakingstarief voor startende huisartsen te verlengen van 1 naar 2 jaar looptijd en een versimpeling van het systeem door het terugbrengen van het aantal contributieklassen. De discussie wordt meegenomen in het definitieve voorstel waarover in de ledenvergadering van 7 oktober zal worden besloten.
  • Jaarrekening: de ledenvergadering heeft unaniem de jaarrekening over 2024 vastgesteld. De vereniging heeft het jaar afgesloten met een positief financieel resultaat. Een deel van het resultaat wordt besteed aan extra inzet op het onderwerp digitalisering.

Meer weten?

Als lid van de LHV kun je de vergaderstukken van de ledenvergadering hier vinden.

Nieuws

Hoe krijgen we betere samenwerking in de eerste lijn en hoe wordt de toegankelijkheid van de eerstelijnszorg daar beter van?

Op 19 mei is het Dag van de Huisarts en wij zijn op zoek naar jouw verhaal! Staat jouw huisarts

In 2035 heeft elke inwoner van Nederland een vertrouwd huisartsenteam dicht bij huis, bieden we laagdrempelig toegankelijke zorg en werken