Dit doet de Eerstelijnscoalitie in 2026
Hoewel iedereen het erover eens is dat de administratieve belasting in de zorg naar beneden moet, worden zorgaanbieders in de praktijk onverminderd geconfronteerd met wet- en regelgeving die lastenverzwarend uitpakt. Daarom zet de Eerstelijnscoalitie (ELC) zich ook in 2026 in om de stapeling van administratieve lasten te stoppen. Lees in dit bericht waar we in 2026 vooral op inzetten.

Wat heeft de ELC al bereikt?
- Verruiming aanlevertijd jaarverantwoording (oktober 2025)
- Verhoging getalsgrens voor intern toezicht van 25 naar 50 zorgverleners (juni 2024)
- Verlicht regime jaarverantwoordingsplicht voor micro-zorgaanbieders (maart 2024)
- Pauzeknop: uitstel jaarverantwoordingsplicht tot 2025 (juli 2023)
- Voorkomen dubbele uitvraag gegevens door zorgverzekeraars en Zorginstituut
- Accountantsverklaring niet langer verplicht voor praktijken met een omzet tot 12 miljoen euro per boekjaar
Wetgevingstrajecten in 2026
De Eerstelijnscoalitie signaleert dat er ook in 2026 een aantal wetgevingstrajecten op stapel staan, die (mogelijk) disproportionele administratieve verplichtingen met zich mee brengen voor eerstelijnszorgaanbieders. Het gaat o.a. om de volgende wetgeving.
Vergroten kennis eerstelijn
Het karakter van de eerstelijnszorg is fundamenteel anders dan dat van de tweedelijn en vraagt daarom om een andere benadering. Daarom spant de ELC zich, naast het volgen én het waar mogelijk beïnvloeden van de wetgevingstrajecten, ook in om de kennis over de eerstelijnszorg te vergroten bij de politiek, de overheid en andere stakeholders. Dat doen we bijvoorbeeld door het organiseren van kennissessies, zoals het Politiek café dat we in 2024 hebben georganiseerd. Maar ook door het doen van onderzoek onder onze achterban. Zoals het onderzoek Stop de stapeling en de onlangs gehouden flitspeiling over de cliëntenraad.
Door voorgaande acties heeft de ELC zich al flink gepositioneerd als gezamenlijk belangenbehartiger voor eerstelijnszorgaanbieders op het thema administratieve lasten. Zowel politiek, als overheid en belangrijke stakeholders weten de ELC te vinden en nemen onze inbreng serieus. In 2026 zetten we deze positionering voort.
Over de Eerstelijnscoalitie
De Eerstelijnscoalitie bestaat uit de volgende partijen: KNMP (apothekers), KNMT (tandartsen), KNOV (verloskundigen), LHV (huisartsen), LVVP (vrijgevestigde psychologen en psychotherapeuten), NVM (mondhygiënisten), NVvP (podotherapeuten) en ONT (tandprothetici). Gezamenlijk vragen we aandacht voor de stapeling van administratieve lasten, die vooral de zorgaanbieder in de eerstelijn disproportioneel raakt.
Nieuws
D66, VVD en CDA presenteerden vandaag het nieuwe Regeerakkoord met de titel Aan de slag. Hierin kondigen zij grote hervormingen
De afgelopen week was in de media en op sociale media aandacht voor een tweetal rechtszaken over de kwalificatie van
Ben je al bezig met de vakantieplanning voor de zomer? Een rooster rond krijgen kan lastig zijn omdat medewerkers vaak