Spring naar content

Reactie LHV op de Miljoenennota: volle inzet op afspraken AZWA positief

De LHV reageert positief op de plannen in de Miljoenennota, waarin de afspraken uit het Aanvullend Zorg- en Welzijnsakkoord een belangrijke plaats hebben gekregen. Marjolein Tasche, voorzitter LHV: “De afspraken in het AZWA leveren een belangrijke bijdrage aan het toegankelijk houden van de zorg voor alle Nederlanders. De huisarts heeft hierin een sleutelrol en heeft hiervoor middelen, mogelijkheden en versterking van samenwerking in de wijk nodig.”

De LHV ziet geen verrassingen in de Miljoenennota. We zien de afspraken zoals gemaakt in AZWA en HLO terug. Dat vinden wij positief. De plannen van het kabinet onderstrepen het belang van een vaste huisarts in de wijk voor iedereen.

Van zorg naar gezondheid

Er is veel aandacht in de miljoenennota voor de beweging van zorg naar gezondheid. Iets waar de LHV zich ook hard voor maakt. LHV-voorzitter Marjolein Tasche: “Om de zorg toegankelijk en betaalbaar te houden voor alle Nederlanders is het belangrijk de beweging van zorg naar gezondheid te maken. In het AZWA zijn daarom afspraken gemaakt over versterking van de eerste lijn en het sociaal domein. De huisarts heeft hierin een sleutelrol, en heeft hiervoor wel middelen en mogelijkheden nodig. Zoals toekomstgerichte tarieven en versterking van samenwerking in de wijk”.

Aantrekkelijk houden vak vraagt om verlaging werkdruk

We zien dat het kabinet inzet op het aantrekkelijk houden van tekortberoepen, zoals huisartsen en doktersassistenten. Een mooie ambitie, die echter ook vraagt om verlaging van de werkdruk. Het is voor huisartsenpraktijken essentieel om te kunnen rekenen op de inzet van waarnemers in situaties van ziek, piek en uniek in de dagpraktijk en in de  avond-, nacht- en weekendzorg. Wij vragen het kabinet daarom snel duidelijkheid te geven over de inzet van zzp-ers in de huisartsenzorg.

Vermindering administratieve lasten

Het kabinet zet wederom in op vermindering van administratieve lasten en regeldruk. Hierover zijn wij positief, met name over het voornemen machtigingen en verantwoordingseisen kritisch te bekijken en waar mogelijk te schrappen. De LHV blijft, verenigd in de Eerstelijnscoalitie, alert op het voorkomen van regeldruk voor huisartsen.

Iedereen een vaste huisarts

De plannen van het kabinet onderstrepen het belang van een vaste huisarts in de wijk. Marjolein Tasche: “Mensen met een vaste huisarts leven langer, leven gezonder en hebben minder zorg nodig. Een vaste huisarts in de wijk is daarmee de beste garantie op goede, toegankelijke zorg en op continuïteit”.  

De druk op de huisartsenpraktijk blijft echter toenemen. Om er toch voor te zorgen dat ook in de toekomst elke Nederlander kan blijven rekenen op een vast huisartsenteam in de buurt is het nodig dat de politiek niet alleen met woorden, maar ook met daden investeert in de huisartsenzorg. In ons gezamenlijke verkiezingsmanifest Iedereen een huisarts, hebben we aangegeven wat daar voor nodig is.

Andere relevante punten voor de huisartsenzorg in de Miljoenennota

  • Afspraak dat verzekeraars gericht gaan investeren in regio’s en wijken waar de (verwachte) tekorten aan huisartsenzorg het grootst zijn en waar deze investeringen de meeste impact hebben.
  • Er is geld beschikbaar voor palliatieve zorg netwerken.
  • Er komt subsidie voor uitrol handreiking kwetsbare ouderen thuis.
  • Er is €3 miljoen beschikbaar voor opleiden Verpleegkundig Specialisten en Physician Assistants voor de huisartsenzorg.
  • Aandacht voor de green deal genoemd, waar LHV, InEen en NHG bij betrokken zijn.

Nieuws

Op 8 september is het Aanvullend Zorg- en Welzijnsakkoord (AZWA) officieel ondertekend door zorg- en welzijnsorganisaties en het ministerie van

Op dinsdag 21 oktober 2025 vindt het Grote Zorgdebat plaats in het Beatrix Theater in Utrecht. Kandidaat-Kamerleden gaan met elkaar

Veel huisartsen willen een eigen praktijk beginnen, maar lopen vast op hoge kosten, ingewikkelde regels en gebrek aan huisvesting. Goed