Spring naar content

Medische zorg is een recht voor iedereen, ongeacht verblijfsstatus

Op 3 juli wordt er gestemd over het strafbaar maken van illegaal verblijf in Nederland. De LHV stelt samen met de KNMG en andere federatiepartners dat het verbieden van medische hulp aan deze groep mensen rechtstreeks indruist tegen de artseneed. Medische zorg is een recht voor iedereen, ongeacht verblijfsstatus.

Het amendement waarmee de strafbaarstelling van illegaliteit wordt geregeld, stelt dat personen of organisaties die illegaal verblijvende mensen helpen onder te duiken ook strafbaar zijn. Het is onduidelijk wat onder ‘hulp bij onderduiken’ wordt verstaan. Zo roept het de fundamentele vraag op of dit betekent dat artsen strafbaar zijn als zij medische zorg verlenen aan mensen die hier illegaal verblijven?

Artseneed verplicht tot bieden van zorg

Het verbieden van medische hulp aan deze groep mensen druist rechtstreeks in tegen de artseneed en de KNMG-Gedragscode voor artsen. De eed en de gedragscode weerspiegelen de heersende morele waarden en normen van onze beroepsgroep en bieden een leidraad voor ons professioneel denken én handelen.  Zowel de eed als de Gedragscode verplichten de arts om ieder mens, dus ongeacht hun verblijfsstatus, noodzakelijke zorg te bieden. Dit is een fundamenteel principe. Ziek zijn stopt niet bij een grens, een paspoort of een politiek idee.

Als medische beroepsgroep blijven wij ons inzetten voor onze fundamentele waarden: iedereen die zorg nodig heeft, moet die ook kunnen krijgen.   

Lees meer op de website van de knmg

Nieuws

Discriminatie in de zorg krijgt steeds meer aandacht, maar veel huisartsenpraktijken hebben geen expliciet antidiscriminatiebeleid. Dat blijkt uit onderzoek van

De nieuwste editie van De Dokter valt deze week bij LHV-leden op de mat. Lars Gallee, derdejaars huisarts in opleiding,

In de kamerbrief van 9 april 2026 zet minister Aartsen (Werk en Participatie) de koers uit voor meer rust en