Spring naar content

Cao Huisartsen in loondienst

Wil je weten welke arbeidsvoorwaarden gelden voor huisartsen in dienstverband (HD) en praktijkhouders in dienstverband (PD)? Op deze pagina vind je de belangrijkste informatie uit de Cao Huisartsen in loondienst, zoals afspraken over salaris, verlof en pensioen. Ook kun je hier de cao en de salaristabellen downloaden.

Over de Cao Huisartsen in loondienst 2025 – 2027:

Lees meer over de afspraken en OVA in ons laatste nieuwsbericht.

Vragen over het de cao 2025-2027

De nieuwe cao loopt met terugwerkende kracht van 1 oktober 2025 tot en met 31 december 2027.

We realiseren ons dat de timing van het onderhandelingsresultaat ongelukkig overkomt, zo kort na het teleurstellende besluit van de NZa over de tarieven. De timing is echter niet geheel toevallig. Cao-partijen hebben het NZa-besluit afgewacht om meer duidelijkheid te krijgen over de financiële speelruimte voor de onderhandelingen. Nu duidelijk is dat er voorlopig geen extra financiële ruimte is, zijn dit de afspraken waar we (binnen de beschikbare OVA-ruimte) op uit zijn gekomen.

OVA staat voor Overheidsbijdrage in de Arbeidskosten (OVA). De overheid stelt deze bijdrage jaarlijks vast voor reële en noodzakelijke loonontwikkeling voor de zorgsector. Deze loonruimte wordt vervolgens verwerkt in de tarieven die de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) vaststelt.

De OVA geeft werkgevers ruimte om de lonen van medewerkers mee te laten bewegen met landelijke loon- en prijsontwikkelingen. Om ervoor te zorgen dat hogere loonkosten financieel haalbaar zijn voor praktijkhouders, heeft de LHV de OVA-ruimte als harde financiële grens gesteld bij de onderhandelingen over de nieuwe cao. 

De NZa verwerkt de OVA in de standaardtarieven. Van het bedrag dat je ontvangt, is een deel dus bedoeld voor bekostiging van je personeelskosten.

De genoemde loonstijging van 8,25% wordt verdeeld over een periode van ruim 2 jaar. De looptijd van de cao is 27 maanden. De vergoeding hiervoor wordt via de OVA (Overheidsbijdrage in de arbeidskosten) verwerkt in de standaardtarieven van de NZa.

Dit geldt voor alle segmenten, dus niet alleen segment 1, maar ook voor de tarieven in segment 2 en 3. De extra loonkosten worden – bij gelijkblijvende omstandigheden – volledig door de tarieven gedekt.

We maken ons hard voor tarieven die alle kosten dekken. Dat doen we door input te leveren aan de NZa, bezwaar te maken wanneer we hun uitvoering niet goed vinden en naar de rechter te stappen. Dat hebben we de afgelopen jaren verschillende keren gedaan gedaan en doen we op 19 januari 2027 opnieuw.

Niet alleen de huidige tarieven moeten beter. Uiteindelijk moet de bekostigingssystematiek als geheel ook worden verbeterd en vernieuwd. Wij werken uit hoe een toekomstbestendige bekostiging eruit ziet die beter aansluit bij de groeiende zorgvraag, de beschikbaarheid van personeel, digitalisering, samenwerking in de wijk en de rol van de huisarts als spil van de eerstelijnszorg. Met als doel dat de NZa een betere systematiek gaat hanteren en er dus ook een oplossing komt voor de tarieven op de lange termijn.

De eenmalige uitkering is afgesproken omdat de vorige cao tot oktober 2025 liep. De huisartsen in loondienst hebben sinds april 2025 geen salarisverhogingen gekregen, waar dat anders misschien wel het geval was geweest. In 2025 was nog niet de gehele OVA ingezet, dus er was nog financiële ruimte. Omdat het boekhoudjaar 2025 inmiddels gesloten is, hebben de cao-partijen ervoor gekozen een eenmalige uitkering in te zetten over de periode tussen het afgelopen van de vorige cao en nu.

Hiermee voorkomen we dat loonstroken over 2025 met terugwerkende kracht moeten worden aangepast.

De grondslag voor deze uitkering is twaalf keer het bruto-maandsalaris in de maand juli 2026. Dit is exclusief diensten, overwerk, vakantietoeslag en eindejaarsuitkering. Mocht de huisarts in de loop van de periode oktober 2025 tot augustus 2026 in dienst getreden zijn, heeft men recht op een evenredig deel van deze uitkering.

Bekijk het het onderhandelingsresultaat 2025-2027 voor alle afspraken.


Cao Huisartsen in loondienst 2024-2025

(dit onderdeel wordt nog geüpdatet)

De Cao Huisartsen in loondienst kent twee functieprofielen. De huisarts in dienstverband (HD), deze vervangt de naam Hidha. En de praktijkhouder in dienstverband (PD), deze vervangt de naam Hid.

De nieuwe cao heeft het karakter van een standaard cao. En biedt de mogelijkheid om op individueel niveau een aanvullende toeslag af te spreken. Dit kan gaan om in tijd en/of geld waardeerbare arbeidsvoorwaarden zoals extra salaris, extra verlof, extra vergoedingen. Bestaande individuele afspraken die afwijken van de afspraken in de nieuwe cao worden ook ondergebracht in de persoonlijke toeslag. De persoonlijke toeslag is onderdeel van de grondslag voor vakantietoeslag en pensioen.

De cao-partijen vinden het belangrijk dat er rekening wordt gehouden met de persoonlijke omstandigheden van huisartsen in loondienst. De nieuwe cao biedt mogelijkheden op het gebied van arbeidstijden tot omstandigheden. Daarnaast zijn er instrumenten opgenomen om de ervaren werkdruk in een vroegtijdig stadium bespreekbaar te maken.  Enkele voorbeelden:

  • Met het nieuwe persoonlijk budget is maatwerk mogelijk om zo goed mogelijk aan te sluiten op de persoonlijke behoefte van de werknemer over in tijd en/of geld waardeerbare arbeidsvoorwaarden, zoals salaris, verlof en extra vergoedingen.
  • Ruggensteun voor overleg tussen werkgever en werknemer om bijvoorbeeld ervaren werkdruk of aanpassing van arbeidstijden bij verandering in persoonlijke omstandigheden.
  • Uitgangspunt is dat diensten in overleg gelijkelijk worden verdeeld naar rato van het dienstverband en de werknemer zoveel mogelijk zeggenschap heeft over het inroosteren van het overeenkomst aantal diensten.
  • Bij een ingrijpend verlies kunnen werkgever en werknemer afspraken maken over langer rouwverlof op basis van de extra afspraken in de cao.

Voorafgaand aan de cao-onderhandeling heeft de LHV vragen gesteld aan de achterban via een enquête. Daarnaast is de Klankbordgroep voor huisartsen in loondienst, bestaande uit LHV-leden, meegenomen in het voorbereidingstraject naar de nieuwe cao. Mede op basis van de uitkomsten en de verkregen informatie is de LHV-delegatie de onderhandelingen ingegaan. De afgevaardigde ambassadeurs van de 19 regionale afdelingen nemen op de landelijke ledenvergadering (1 oktober 2024) het  besluit of ze instemmen met de inhoud van de Cao Huisartsen in loondienst.

De cao-partijen hebben de ambitie tot één pensioenregeling te komen. Echter zijn beide regelingen (bij Huisarts & Pensioen (voorheen SPH) resp. PFZW) nu eerst nog in transitie door de nieuwe pensioenwetgeving. Dit thema komt later aan bod zodra hier meer duidelijkheid over is.

Met ingang van de nieuwe Cao Huisartsen in loondienst wordt de eindejaarsuitkering (EJU) geharmoniseerd voor alle huisartsen. Dat houdt in dat de EJU eerst voor alle huisartsen op 3% wordt gezet*, en daarna wordt verhoogd. In 2024 bedraagt de EJU in totaal 6%, waarvan 1% incidenteel. Ook de grondslag voor de berekening van de EJU wordt voor alle werknemers, ongeacht de functie, hetzelfde.

Omdat de EJU voor de praktijkhouder dienstverband (PD) in de AHG 6% bedroeg, zou een verlaging naar 3% een achteruitgang in salaris betekenen. Ook de aanpassing van de grondslag (er wordt in de nieuwe cao geen EJU berekend over het vakantiegeld) zou een verslechtering betekenen voor de PD. Om te voorkomen dat werknemers door deze wijzigingen er jaarlijks op achteruit zouden gaan, worden de maandelijkse salarisbedragen verhoogd met 3,14%.

*In de AHG bedroeg deze 6%, in de Cao Hidha 2,7%.

Rol van de LHV

De LHV is samen met InEen als werkgeversorganisatie betrokken bij de onderhandelingen over de Cao Huisartsen in loondienst. De LAD is betrokken als werknemersorganisatie.

Stel je vraag over de cao

Ook handig bij deze cao